תפריט סגור

צילום סטילס – מה צריך לדעת?

כשאנחנו מתבוננים על תמונות סטילס שצילמו חברים, בני משפחה או אחרים, מיד אנחנו יכולים להבין האם מדובר בצילום איכותי או לא. ישנם מוטיבים מסוימים שמשפיעים על התמונה, ומאפשרים לה להיראות איכותית וברורה או להיפך. 

כשאנחנו לוקחים מצלמה ליד, עלינו להבין מה הם אותם מוטיבים שמשפיעים על איכות התמונה, מה הן אותן פעולות שעלינו לבצע לפני הצילום או בזמן הצילום, על מנת שנוכל להפיק תמונה ברמה גבוהה. 

זה נכון בין אם אנחנו משתמשים במצלמה משוכללת או מצלמה פשוטה, וזה נכון בין אם אנחנו משתמשים במצלמה רגילה או מצלמת סלולר. מן הסתם, אם נבחר להשתמש במצלמה משוכללת, אז יהיו לנו יותר אפשרויות לייצר תמונה איכותית, יהיו לנו יותר כלים לצלם בצורה אפקטיבית שתענה על הצרכים שלנו. חשוב לומר, זה לא אומר שאנחנו צריכים לרוץ ולקנות את המצלמה הכי משוכללת שיש, זה תלוי כמובן בשאלה לשם מה ולאיזה צורך אנחנו מבצעים את הצילומים השונים. 

לפני שנסביר מספר נקודות מהותיות על צילום סטילס, צריך להדגיש, מי שרוצה ללמוד את הנושא לעומק, בין אם כתחביב ובין אם מתוך כוונה לפתח את האהבה שלו לצילום לכדי מקצוע, יכול למצוא לא מעט בתי ספר לצילום ומוסדות שונים שמציעים מסלולי לימוד סטילס באופן מקצועי, שם אפשר ללמוד מצלמים מנוסים ובכירים, כיצד לבצע צילום סטילס ברמה גבוהה, עם כל מצלמה. 

מה צריך לדעת על צילום סטילס 

הדבר אולי הכי חשוב בצילום זה המיקום. המקום בו אנחנו עומדים, ישפיע על אופי הצילום ועל התוצאה הסופית. אם נעמוד קרוב מדי, אנחנו לא נוכל לראות את כל התמונה, אם נעמוד רחוק מדי, לא נוכל להתמקד במה שחשוב, אם נעמוד באור חזק מדי, זה עלול להיות מסנוור, אם נעמוד בחושך, התמונה תצא חשוכה. כלומר, אנחנו צריכים לדעת איפה לעמוד בשביל לתפוס את הרגע בצורה אפקטיבית וטובה. 

כאן יש היבט נוסף שאנחנו צריכים להיות מודעים אליו והוא, עלינו להיות דרוכים ומוכנים, בוודאי אם אנחנו מצלמים מצבים וסיטואציות ניידות. אם אנחנו מצלמים מוצר נניח, אז זה לא משנה מתי נעשה את זה כל עוד התפאורה מוכנה, אך אם אנחנו מצלמים רגעים באירוע, אם אנחנו רוצים לצלם סיטואציות בטבע, אזי שאנחנו צריכים להיות דרוכים ומוכנים כל הזמן בשביל לתפוס את הסיטואציה הנכונה ברגע הנכון. יש אנשים שעשו מזה קריירה. 

כאמור, עלינו לשים לב לפרטים הקטנים מאחר והם משפיעים על הצילום. אנחנו צריכים להתייחס לאור, מונחים כמו צל וחושך, אנחנו צריכים להתייחס למיקוד שלנו, עד כמה אנחנו ממוקדים בצורה ברורה, עלינו לראות מה אנחנו תופסים עד כמה זה משמעותי ועוד. כל דבר כזה יכול להשפיע לא רק על איכות התמונה, אלא על התוכן שאנחנו מציגים דרכה.